Sıradaki
5
İptal
Oynatıcı yükleniyor...

Zekice Düşünülmüş 6 Reklam Kapışması


 • 19 Ekim 2017, Perşembe - 06:03 tarihinde eklendi.
 • Kategori Eğlence

 • Reklam çalışmaları bazı firmalar arasında rekabetten ötürü farklı boyutlarda olabiliyor. Genelde ülkemizde markalar arası reklam savaşlarını pek...
  Reklam çalışmaları bazı firmalar arasında rekabetten ötürü farklı boyutlarda olabiliyor. Genelde ülkemizde markalar arası reklam savaşlarını pek göremiyoruz ama yurt dışında bunun pek çok örneği var. Aslında bu reklam çalışmalarını izlemek oldukça keyifli, kim bilir belki yakın zamanda da buna benzer şeyleri ülkemizde ki firmalardan görebiliriz.
  6- Audi
  Audi'nin yaptığı bu reklam filmi, rakiplerine adeta söz hakkı bile vermedi neredeyse. Reklam o kadar güzel düşünülmüştü ki oldukça zekiydi. Audi herkese bir gönderme yaparak adeta ayar vermişti. Reklamda her markanın bir yönünü öne çıkarıp anahtarlık olarak asıyordu Audi. En sonunda bu özelliklerin tek bir markada toplanmış halinde ise Audi logosu beliriyordu. Bu reklam uzunca bir süre konuşulmuştur.

  5- Pepsi ve Coca-Cola
  Pepsi cadılar bayramına özel olarak bir reklam yapmak ister. Bu reklamda cadılar bayramı üzerinden Coca-Cola'ya ağır bir gönderme yapar. '' Korkunç bir Hallowen dileriz. '' şeklinde pepsinin üzerine Coca-Cola pelerini giydirilmiştir. Coca-Cola ise işlere farklı bir boyuttan bakarak aynı resme şu mesajı ekler; Herkes kahraman olmak ister.

  4- Nikon - Lumix
  Fotoğraf ve Video makineleriyle tanınan Nikon iddialı bir reklam yaparak, fotoğraf makinelerin da ki özelliği ön plana çıkarmak ister. Hazırladığı görselde, Nikon'un bu özelliği sayesinde çekilen fotoğraftaki tüm yüzleri tanıyacağı belirtilir. Fakat Panasonic'in bir alt firması olan ve yine fotoğraf makineleri üreten Lumix oldukça eğlenceli bir karşılık hazırlamıştır. Hazırlanan görsel ile '' Fotoğrafta olmayan yüzleri bile yakalarız '' şeklinde bir yanıt verilir.

  3- Volkswagen
  Volksvagen arabalarının sağlam olduğunu hemen hemen herkes bilir. Volkswagen'de arabalarının sağlamlığını betimlemek amacıyla böyle bir reklam fotoğrafı oluşturmuştur. Bunu gören Nissan şirketi bu reklam fotoğrafına karşılık aynı şekilde bir fotoğraf çekmiş ancak arabalarının değerli olduğunu göstermek için polisleri arabanın önüne almıştır. Volkswagen arabasının arkasında saklanan polisler kendini güvende hissederken Nissan arabasının önüne atlayarak arabaya bir şey olmamasını sağlamaya çalışmaktadırlar. Sağlamlık mı yoksa güzellik mi bu araba alacak insanların düşüneceği bir sorun gibi görünüyor.

  2- Blackberry - Apple
  Blackbarry bir reklam filmi çekerek markasının değerini arttırmak ister. Ancak bu reklam filminde Apple şirketine bulaşarak büyük bir hata yapmıştır. Blackberry logosu adeta bir silahla ateşlendikten sonra elmanın içinden geçer. Buna çok geçmeden Apple firması geri cevabı aynı reklam filmini çekerek verir reklamın adı ''Basit bir gerçek''tir. Ateşlenen Blackberry Apple'a geldiğinde onu delip geçmek yerine ona vurduğunda dağılmaktadır.

  1- BMW - Audi - Subaru
  BMW reklam dünyasında genelde agresif hamleleriyle bilinir. Bu reklamlardan biri 2006 yılında Audi ile aralarında gerçekleşmiştir. BMW Audiyi 2006 yılında şu şekilde tebrik eder; '' 2006 Güney Afrika’nın En İyi Arabası ödülü için Audi’yi tebrik ederiz. '' afişin altında da şu yazmaktadır. '' 2006′nın En İyi Arabası ödüllü BMW. ''. Audi cevap vermek için karşı atağa geçtiğinde ise şöyle bir afiş yaptırır. BMW’yi 2006 en iyi araba ödülü için tebrik ederiz. 2000-2006 Le Mans yarışları kazananı. Fakat araya giren Subaru ise beklenmedik bir şekilde iki firmaya da saldırır. Audi ve BMW’ye güzellik yarışmasını kazandıkları için aferin. 2006 uluslararası en iyi motor ödüllü Subaru. Bentley ise pek reklam yapmaması ile tanınan bir firmadır ve bu tartışmaya basit bir şekilde son noktayı koymak ister.
 • reklam zeki
daha fazla göster daha az göster

  Yorumlar (0)