Sıradaki
5
İptal

BM Suriye Parçalanma Riskiyle Karşı Karşıya


 • 17 Şubat 2018, Cumartesi - 11:55 tarihinde eklendi.
 • Kategori Son Haberler

 • Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Suriye'nin parçalanma riskiyle karşı karşıya olduğunu söyledi.

  Guterres, 54. Uluslararası M...
  Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Suriye'nin parçalanma riskiyle karşı karşıya olduğunu söyledi.

  Guterres, 54. Uluslararası Münih Güvenlik Konferansı'nda yaptığı konuşmada, artan krizler, çatışmalar ve küresel terör tehditleri karşısında birlik çağrısında bulundu.
  Artan çatışmaların uluslararası insani hukuk ve insan hakları ihlallerini de beraberinde getirdiğine dikkati çeken Guterres, çatışmaların ve krizlerin sürekli artığını söyledi.
  Kore Yarımadası'ndaki krize değinen Guterres, ABD ve Kuzey Kore'ye bir araya gelip ''anlamlı'' müzakereler yapması çağrısında bulundu.

  ORTADOĞU KÖRDÜĞÜM

  Ortadoğu'da yaşanan krizlerle "gerçek bir kördüğüm'' ile karşı karşıya kalındığını söyleyen Guterres, Ortadoğu'nun karmakarışık bir hal aldığını dile getirdi.

  İsrail-Filistin sorununun, Sünni-Şii ayrışmasının, Suudi Arabistan ve İran arasındaki gerginliğin, Körfez ülkeleri arasında yaşanan sorunların birbirleriyle bağlantılı olduğunu ve ''bataklık'' oluşturduğunu ifade eden Guterres, ''İsrail ve Filistin arasındaki barış süreci çıkmaza girdi'' dedi.
  İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜM
  Guterres, İsrail-Filistin sorununda ''iki devletli'' çözümün barışa giden tek yol olduğunu vurguladı.

  Suriye'de yaşanan insani krize dikkati çeken Guterres, ''Suriye'nin parçalanma riskiyle karşı karşıya olduğunu görüyoruz'' ifadesini kullandı.

  Guterres, İsrail ve Hizbullah arasında olası bir savaş çıkmasının ise Lübnan'ın büyük bir kısmında yıkıma neden olacağı konusunda uyarıda bulundu.
 • BM Suriye Parçalanma Riskiyle Karşı Karşıya Haber İzle Haber İzle
daha fazla göster daha az göster

  Yorumlar (0)