Sıradaki
5
İptal

Kivili Milföy Pasta Tarifi


 • 19 Mayıs 2018, Cumartesi - 11:58 tarihinde eklendi.
 • Kategori Tatlılar

 • 2 adet kare milföy,
  4 adet küçük boy kivi,
  Üzeri için pudra şekeri.
  Kreması için:

  100-150 ml krema (kivilerin boyuna göre değişecektir),
  1 tepeleme yeme...
  2 adet kare milföy,
  4 adet küçük boy kivi,
  Üzeri için pudra şekeri.
  Kreması için:

  100-150 ml krema (kivilerin boyuna göre değişecektir),
  1 tepeleme yemek kaşığı pudra şekeri.
  *****************************

  Daha önce çilekli ve vişneli versiyonlarını paylaşmıştım bu tarifin, hatırlayacaklar olacaktır. Geçen hafta yine aklıma düştü bir gün. Bu mevsimde bu tarife en uygun olabilecek meyve kivi bana göre. Evde de küçük küçük kivilerim vardı, yerli kivi. Bulursanız, denk gelirseniz alıp bir deneyin. Standart kivilerden daha yumuşak lezzetleri. Özellikle tatlılara çok uygun, bu tatlı için biçilmiş kaftan oldu mesela. Hem boyut olarak uygundu hem de dediğim gibi çok ekşi keskin bir tadı olmadığı için tatlının lezzetine lezzet kattı.

  Bu sefer bir Yasin'e bir bana olmak üzere iki tane yaptım. Bu arada porsiyon boyutu da bir kişi için ideal oluyor. Ne fazla gelip iç bayıyor ne de az gelip biraz daha olsaydı keşke dedirtiyor. Kreması hazır krem şanti olmadığı için çok çok hafif oluyor, yağ yiyormuş hissi vermiyor. Kalorisi açısından değil ama yerken verdiği his açısından oldukça hafif bir tatlı.

  Tarifte özellikle belirtiyorum ama bir de burada vurgulayayım. Kremanın koyu, şekil verilebilir kıvamda olması için dar ve uzun bir kapta çırpılması çok çok önemli. Bunu yapmadığınız takdirde akışkan kıvamda kalacak ve kullanması zorlaşacaktır. Mikser setleri ile birlikte gelen uzun çırpma kapları bu işlem için oldukça idealdir.

  Bu arada çilekli versiyonunda da ayrıntılı olarak bahsetmiştim ama burada da değinmeden geçmeyeyim. Daha önce evde milföy tatlısı denediyseniz pişerken biçimsiz şekilde kabardığına ve dolayısıyla tatlının da biçimsiz olmasına neden olduğuna şahit olmuşsunuzdur. Ben milföyler pişerken üzerlerine koyduğum bir tepsiyle bu kontrolsüz kabarmanın önüne geçiyorum. Milföyler çıtır çıtır ve dümdüz oluyor. Kısa süre içinde tarifin videosunu da paylaşacağım bu arada. Bu pişirme yöntemiyle ilgili çok soru gelmişti önceki tariflerde, o yüzden ayrıntılı olarak göstermenin iyi olacağını düşünüp videosunu da çektik hafta sonu. Eğer tarifle ilgili anlamadığınız bir nokta ve beklemeye sabrınız varsa videonun yayınlanmasını bekleyebilirsiniz.

  Afiyetle kalın...
 • Kivili Milföy Pasta Tarifi tatlılar izle
daha fazla göster daha az göster

  Yorumlar (0)