Sıradaki
5
İptal

Tahinli Kurabiye Tarifi


 • 19 Mayıs 2018, Cumartesi - 11:59 tarihinde eklendi.
 • Kategori Tatlılar

 • MALZEMELER

  1 su bardağı Tahin,
  3/4 (tatlı sevenler için 1) su bardağı pudra şekeri,
  1/2 çay bardağı sıvı yağ,
  1 su bardağı ince çekilmiş ceviz iç...
  MALZEMELER

  1 su bardağı Tahin,
  3/4 (tatlı sevenler için 1) su bardağı pudra şekeri,
  1/2 çay bardağı sıvı yağ,
  1 su bardağı ince çekilmiş ceviz içi,
  2,5 su bardağı un.

  ***********************

  Yeni bir haftaya başlıyoruz, ağzımızın tadı güzel olsun istedim yine. Kurabiyenin sizdeki karşılığı nedir bilmiyorum ama Kurabiye deyince benim aklımda canlanan ısırınca ufalanan, ağızda dağılan dediğimiz cinsten kurabiyeler. Tahinli Kurabiye o türden bir Kurabiye değil. Aslına bakarsanız kurabiyeden ziyade helva gibi daha çok. O yüzden aklınızdaki kurabiye kalıbına sığdırmaya çalışmayın bu kurabiyeyi.

  Çok çok hassas bir dokusu var, ağzınıza götürmeyi bırakın dokunur dokunmaz dağılmaya başlıyor. Daha doğrusu dokunduğunuz yer elinize yapışıp kalıyor. O yüzden pişirdikten sonra çok dikkatli olun. Tamamen soğumadan tepsiden almayın mesela. Ya da bir o tabağa bir bu tabağa taşımayın, taşırsanız da spatulayla yapın bu işlemi, elinizle tutmamaya çalışın.

  Hamuru pişmiş hali gibi olmuyor, çok rahat toplanıp şekilleniyor o konuda endişeniz olmasın.

  Tadı Tahin helvasına çok benziyor ama çok daha hoş, yumuşak, kadife gibi bir dokusu var. Tahin kokusunu ve tadını seviyorsanız bu kurabiye favoriniz haline gelebilir. Sadece lezzetinden dolayı değil elbette. Malzemesi çok az ve tereyağının oda sıcaklığına gelmesini beklemek vs. gibi insanın hevesini kaçıran aşamaları yok. Aklınıza geldiği anda kalkıp 10 dakikada hazırlayabilirsiniz.

  Daha önce dondurarak saklamayı denemedim, ama yukarıda bahsettiğim hassas dokusu nedeniyle dondurulması zor olabilir. Yani kaba koyarken vs. kırılıp dağılması muhtemel. Onun dışında dondurulmaması için bir sebep yok.
 • Tahinli Kurabiye Tarifi tatlılar izle
daha fazla göster daha az göster

  Yorumlar (0)