Sıradaki
5
İptal
 • 30 Mayıs 2018, Çarşamba - 09:09 tarihinde eklendi.
 • Kategori Tatlılar

 • 1 lt + 1 su bardağı süt
  1/2 çay bardağı kırık pirinç (kırık yoksa normal pirinci bir miktar rondodan geçirebilir veya havanda dövebilirsiniz)
  1 su b...
  1 lt + 1 su bardağı süt
  1/2 çay bardağı kırık pirinç (kırık yoksa normal pirinci bir miktar rondodan geçirebilir veya havanda dövebilirsiniz)
  1 su bardağı şeker
  2 yemek kaşığı pirinç unu.

  **********************************
  Fırın Sütlaç tarifim vardı ama fırınsız olanını fotoğraflayıp paylaşmaya bir türlü elim değmemişti. Bugüne kısmetmiş demek ki. Ben çok severim sütlacı ama öyle çok sık yaptığım tatlılardan biri değildir nedense. Tarifin bu kadar geç gelmesi de bu yüzden sanırım. Bir tatlı yapayım ama acaba hangisini yapayım diye düşündüğüm zamanlarda hiç aklıma gelmez Sütlaç. Arada bir ne zamandır Sütlaç yapmıyorum yapayım artık dersem yaparım ancak. İşte yine geçenlerde öyle bir esti sütlaç rüzgarı, vakit bu vakittir artık blogta da yerini almalı deyip fotoğrafladım fırsatını bulmuşken.

  Bakliyat pişirme konusunda tecrübeli olmayanlar için bir noktaya değinmek istiyorum. Pirinç, bulgur, makarna nohut, vs. suyun dibine çöktüğü için tencerenin dibine kolayca yapışabilir. O nedenle pirinci süte ekledim, kendi halinde pişedursun deyip başını bırakmayın. Sık sık karıştırın pirinçleri. Özellikle ilk eklediğiniz dakikalar dibi tutmaya en yatkın olduğu zaman dilimidir. Pirinçler şiştikten sonra karıştırma sıklığınızı seyreltebilirsiniz. Pirinçleri olabildiğince fazla pişirin. Tamamen yumuşamaları yeterli değildir. İyice kabarıp, patlayıp hamur gibi olana kadar pişirmeye devam edin.

  Sütlaca nişasta eklenmez. Nişastanın verdiği pelte dokusu sütlaç için uygun değildir. Sütlaç olabildiğince akışkan olmalıdır. Bunu da pirinç unu sağlar. Hatta eskiden pirinç unu da eklenmeden sadece pirincin nişastasına kuvvet yapılırmış sütlaçlar. Ama şimdilerde ya sütler değişti ya da pirinçler, öyle sadece pirinci kaynatmakla koyulmuyor sütlaç. Ama pirincin vereceğinden farklı bir şey olmayan pirinç unu eklendiğinde gerçek sütlacın doğallığı bozulmuyor.

  Sütlaçta neden kırık pirinç tercih edilir? Çok basit aslında bunun nedeni. Hem daha çabuk pişsin hem de nişastasını çabuk salsın diye. Bütün pirinç kullandığınızda pişme süresi uzar ve bu sürede süt buharlaşır, bu da sütlacın kıvamını ayarlayamamanıza neden olur. Bu yüzden kırık pirinciniz yoksa bile rondo veya havanda bir miktar küçükleyin pirinçlerinizi.

  Ben üzerinde bol tarçını seviyorum. Ama biliyorum ki aranızda tarçın sevmeyenler var. Onlar için de güzel bir tavsiyem var elbette. İri çekilmiş fındığı tavada veya fırında bir miktar kavurup sütlacınızın lezzetine lezzet katabilirsiniz.

  Artan sütlaçlarınızın üzerini sıkıca kapatıp buzdolabında ertesi gün tüketmek için saklayabilirsiniz. Daha fazla beklettiğinizde bozulmaz veya tadı değişmez. Ama kıvamı gittikçe daha koyulaşacağı için ilk günkü keyfi olmayacaktır. O yüzden en güzel ilk seferde bitecek kadar yapmaktır. Bu tarifteki malzemeler yiyebileceğinizden fazlaysa eğer malzeme miktarını yarı yarıya azaltarak kullanabilirsiniz.

  Afiyetle kalın…
 • Sütlaç Tarifi tatlılar izle
daha fazla göster daha az göster

  Yorumlar (0)