Sıradaki
5
İptal
Oynatıcı yükleniyor...

Mantar Kurabiye Tarifi


 • 9 Haziran 2018, Cumartesi - 09:08 tarihinde eklendi.
 • Kategori Tatlılar

 • Malzemeler:
  100 g oda sıcaklığında tereyağı,
  1 yumurta,
  3/4 su bardağı şeker,
  1 su bardağı nişasta (buğday veya mısır farketmez),
  1,5 su bardağı un...
  Malzemeler:
  100 g oda sıcaklığında tereyağı,
  1 yumurta,
  3/4 su bardağı şeker,
  1 su bardağı nişasta (buğday veya mısır farketmez),
  1,5 su bardağı un,
  1 çay kaşığı kabartma tozu,
  1 paket şekerli vanilin,
  1 tatlı kaşığı kakao.


  *******************************

  Benden en çok istenen tariflerden biriydi Mantar Kurabiye. Daha önce de söylemişimdir muhtemelen ben yediğim şeyin şekline çok önem vermediğim için böyle adını şeklinden alan tarifleri yapmak için özel bir heves ve çabam yok. Yalnızca istek geldiği zamanlar sizin için yapıyorum açıkçası. Yani bu Kurabiye Mantar şeklinde olmuş, düz yuvarlamışsın hiç önemli değil, lezzetli olsun birlikte yiyebileceğim sevdiğim insanlar yanımda olsun yeter bana göre. Bu kadar meşhur bir tarifin 8 yıldır bu blogta yer bulmuyor oluşunun sebebi bu yani.
  Sizin için bir şey ifade etmeyecek belki ama tadı aynı ben küçükken annemin yaptığı un kurabiyesine benziyor. Çok garip bir duygu çocukluğunun lezzetlerini yeniden tatmak. Daha önce başınıza gelmiştir muhtemelen. Tadı ağzınızda yayılmaya başladıkça yer ayaklarınızın altından çekiliyor, etraftaki görüntü değişiyor ve birden çocukluğunuza dönüyorsunuz adeta. Anne bir tane daha yiyeyim mi deyip ikincisini gidip kedilerimle paylaşasım geliyor bu kurabiyeyi her yediğimde. Küçükken annemden yemekleri fazla fazla isteyip yarısını kedilerimle paylaştığımı da itiraf etmiş olayım buradan, anneme söylemeyin ama:) Tatlının kedi ve köpekler için zararlı olabileceğini de büyüyünce öğrendim, vurmayın. Zaten benim kedilerim de kedi damak zevkine sahip olmadı hiçbir zaman. Salatalıktan karpuza kadar geniş bir yelpazede kedi yemez denen birçok şeyi bayıla bayıla yerlerdi. Kedisi olanlar benim için şöyle bir kucak dolusu sarılsınlar kedilerine lütfen, çok kedi kucaklayasım geldi şu an.
  Kurabiyeyle ilgili 3 temel hatırlatma yapacağım;
  Oda sıcaklığında tereyağı yumuşacık, dokunduğunuzda parmağınızın hemen içine girdiği tereyağıdır, bu kıvamda kullanmazsanız hem hamurun kıvamını tutturamazsınız hem de kurabiyeleriniz pişerken yayılırlar, şekilleri bozulur vs.
  Tüm hamur işlerinde un miktarı her zaman değişebilir. Bu nedenle tarifte 3 bardak un yazıyor diye unun hepsi birden boca edilmez. Azar azar eklenip bir yandan da yoğurulur ve kıvamı kontrol edilir. Hamurunuz 2 bardak unla doyarsa tarife uymak için zorlayarak ekstra un eklemenin anlamı yoktur. Benzer şekilde 3 bardak unla hamurunuz hala ele yapışır kıvamdaysa şekil almıyor bu diye ağlanmaz, un eklenir.
  Tariflerde verilen pişme süreleri Tarifi veren kişinin kullandığı malzeme, şekillendirdiği boyut, kullandığı fırın vs.'ye göre belirlenmiş süredir. Aynı malzemeleri ve aynı şartları birebir gerçekleştirmeniz mümkün olmadığı için sizin için pişme süresi büyük ihtimalle değişecektir. Saati kurup fırını tek başına bırakıp gitmeyin. Yakınlarında olun, sık sık kontrol edin. Pişmekten yanmaya doğru geçiş yaptıysa karşısına geçip yanmasını seyretmeyin sırf tarifte belli bir süre verildi diye. Pişince fırından çıkarın. Tam tersi şekilde verilen sürede pişmediyse de çiğ çiğ çıkarmayın fırından.
  Bu uyarılar sadece bu tarif için değil aklınıza gelen, gelmeyen tüüüümmmm hamur işleri için geçerlidir.
  Afiyetle kalın...
 • Mantar Kurabiye Tarifi tatlılar izle
daha fazla göster daha az göster

  Yorumlar (0)