Sıradaki
5
İptal
Oynatıcı yükleniyor...

Çok Kolay Bayram Tatlısı Şambali Tarifi


 • 12 Haziran 2018, Salı - 08:53 tarihinde eklendi.
 • Kategori Tatlılar

 • Ramazan yaklaşıyor, Ramazan geldi, iftara ne pişirsek, misafirleri nasıl ağırlasak derken bayram geldi bile. Şimdi bayram tatlısını düşünme zaman...
  Ramazan yaklaşıyor, Ramazan geldi, iftara ne pişirsek, misafirleri nasıl ağırlasak derken bayram geldi bile. Şimdi bayram tatlısını düşünme zamanı. Bazılarınız hafta sonunda hazırladı bile belki de tatlısını. Benim sözüm hala hazırlamamış ve hatta hala ne yapacağına bile karar verememiş olanlara. Bu bayram için şambaliyi seçtim. Hem yapması kolay hem de havalar sıcak olursa dondurmayla servis edilebilir.

  Videoda pek çok püf noktasından bahsettim aslında ama püf noktalarından önce bir uyarıda bulunmak istiyorum. Eğer daha önce şambali yemediyseniz lütfen herhangi ön yargılarınızı, beklentilerinizi bir kenara bırakıp öyle yapın tatlıyı. Sonra hayal kırıklığına uğramayın.

  Şambali revani gibi yumuşacık kekli, bol şerbetli bir tatlı değildir. Kek hamurunu görüp aa revani gibi demeyin. Şambali hafifçe sert ve şerbetini kıtı kıtına çekmiş az şerbetli bir tatlıdır. Tepsinin dibinde şerbet kalmaz, şerbetini tam çeker.

  Malzeme miktarını arttırarak porsiyonu da artırabilirsiniz. Bunun için BÜTÜN malzemeleri aynı oranda artırmalısınız. Porsiyon arttırılmak istendiğinde hamur işlerinde sadece unun (bu tarif için irmik) arttırılması gerektiği gibi bir yanılgı vardır. Bir tarifte sadece bir malzemenin miktarını değiştirdiğiniz takdirde hamurun kıvamını bozmuş olursunuz. Bundan kaçınmak için tarifin malzeme oranını bozmamalı ve tüm malzemeleri aynı oranda artırmalı ya da azaltmalısınız.

  Afiyetle kalın...

  *******************************

  Şambali Tarifi

  MALZEMELER
  2 su bardağı irmik,
  1,5 su bardağı yoğurt (koyu kıvamlı),
  1 su bardağı şeker,
  1 çay kaşığı karbonat,
  1 yemek kaşığı limon suyu,
  6 tane tuzsuz çiğ fıstık.
  Şerbeti için;

  2 su bardağı şeker,
  2 su bardağı su,
  1 ince dilim limon.
 • Çok Kolay Bayram Tatlısı Şambali Tarifi tatlılar izle
daha fazla göster daha az göster

  Yorumlar (0)