Sıradaki
5
İptal

Milli Atlet Muharrem Dalkılıç Ödülünü Memleketi Gaziantep'te Aldı


 • 13 Mart 2017, Pazartesi - 17:05 tarihinde eklendi.
 • Kategori Spor

 • Atletizme katkı yapan yöneticilere Avrupa Atletizm Birliği tarafından verilen “Atletizme Hizmet Ödülü” eski federasyon başkanlarından Muharrem Dal...
  Atletizme katkı yapan yöneticilere Avrupa Atletizm Birliği tarafından verilen “Atletizme Hizmet Ödülü” eski federasyon başkanlarından Muharrem Dalkılıç’a verildi.
  Milli atlet ve eski Federasyon Başkanı 79 yaşındaki Muharrem Dalkılıç’a ödülü Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar tarafından verildi. Fatih Çintimar, 2015 yılında Muharrem Dalkılıç’a vermeyi önerdikleri ödülün yapılan değerlendirmeler sonunda uygun görüldüğünü vurgulayarak, 1993-96 arasında TAF başkanlığı yapan Muharrem Dalkılıç’a bu ödülü vermekten onur duyduklarını ifade etti. Çintimar, “Muharrem Abi, atletizmde hem sporcu hem antrenör hem idareci olarak büyük iz bırakmış bir büyüğümüz. Kendisine bu ödülü memleketi Gaziantep'te vermekten dolayı büyük mutluluk duydum” dedi.

  Aldığı bu ödülden dolayı çok onur duyduğunu belirten milli atlet Muharrem Dalkılıç, kendisine layık görülen “Atletizme Hizmet Ödülü’nü” memleketi Gaziantep'te almanın mutluluğunu yaşadığını söyledi.
  Gaziantep Üniversitesi'nde gerçekleşen IAAF Uluslararası Atletizm Çocuk Seminerinde İHA muhabirine verdiği röportajda bir Gaziantepli olarak bu şekilde başarılara imza atmaktan ayrıca gururlandığını belirten Milli Atlet Muharrem Dalkılıç, hayatındaki atletizm tarihinden bahsetti.

  Dalkılıç, "Atletizm güzel bir spor dalıdır. Ben Gaziantep'te 1955 yılında 16 yaşlarında iken o dönemler futbol oynardım. O tarihlerde Gaziantep'te 5 tane kulüp vardı. Bu kulüplerin hepsinde atletizm yapan insanlar vardı. Ancak ben Kale kulübünde futbol oynuyordum. Kale kulübünde 3 tane atlet vardı ama 4 tane olması gerekiyordu. Beni uygun gördüler ve hocamız beni çalıştırdı. İlk olarak Gaziantep'te stadyumun önünden başlayan bir startla atletlerle birlikte 10 km kilometre koştuk. Ben bitiş çizgisine geldiğimde gayet iyiydim. Yorgun da değildim. Bir atak yaptım ve geldim birinci oldum. O zaman atlet olan insanları geçince bana “Sen çok iyi koştun seni 27 Aralık 1955’te her sene yapılan Atatürk koşusunda götüreceğiz’’ dediler. Benim atletizm hayatım o gün başlamış oldu. Her yarıştan ve gittiğim her ülkeden başarı ile döndüm. O günden sonra 183 defa milli oldum, 2 kere yılın sporcusu seçildim, 6 defa balkan şampiyonu oldum. 1971 yılında ise sakatlandıktan sonra atletizmi bıraktım. Daha sonra çeşitli kulüplerde Yöneticilik yaptım 4 sene ise Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanlığı yaptım" ifadelerini kullandı.
 • atletizm katkı yapan avrupa hizmet ödülü ıaaf spor haber
daha fazla göster daha az göster

  Yorumlar (0)