Sıradaki
5
İptal

Hollanda Başbakanı Mark Rutte Kimdir


 • 14 Mart 2017, Salı - 16:48 tarihinde eklendi.
 • Kategori Haber

 • Hollanda Başbakanı Mark Rutte 1967’de Lahey’de dünyaya geldi.

  Özel şirketlerin insan kaynakları departmanında çalışan Rutte, siyasi kariyerine 90...
  Hollanda Başbakanı Mark Rutte 1967’de Lahey’de dünyaya geldi.

  Özel şirketlerin insan kaynakları departmanında çalışan Rutte, siyasi kariyerine 90’lı yıllarda adım attı. 1948’de kurulan Özgürlük ve Demokrasi için Halk Partisi’nin (VVD) uzun yıllar boyunca başkanlığını yapan siyasi lider, Ekim 2010’dan bu yana Başbakanlık görevini yürütüyor.

  2002 yılında Çalışma ve Sosyal İşlerden Sorumlu Devlet Bakanı, 2004 ise Mesleki Eğitim ve Yüksek Öğretim Bakanlığı Genel Sekreterliği’ne atandı.

  Rutte, 2010’daki genel seçimlerde, kemer sıkma politikalarıyla zora düşmüş bir ekonominin adeta imdadına yetişir öneriler sundu.

  O dönem aşırı sağcı Geet Wilders liderliğindeki Özgürlük Partisi ile ittifak kurabileceğini ima etmiş, “Biz hiç bir partiyi dışlamıyoruz, hiç birini… Ancak benim partim ile İşçi Partisi ve Özgürlük Partisi arasında büyük farklar var.” şeklinde konuşmuştu.

  2010’da genel seçimleri kazandı

  2010’daki genel seçimlerin galibi Mark Rutte’un partisi oldu. 1948 yılından bu yana ilk kez liberal parti seçimlerden galip ayrılıyordu.

  Kraliçe Beatrix, Rutte’tan hükümeti kurmasını istedi, fakat onun partisi İşçi Partisi’nden sadece 1 sandalye öndeydi. Rutte’un koalisyona gitmesi gerekiyordu.

  Hollanda’da 2010’da İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana ilk kez Aşırı sağcı Özgürlük Partisi’nin (PVV) dışarıdan desteğiyle Liberal Parti (VVD)-Hıristiyan Demokrat Parti (CDA) koalisyonuyla azınlık hükümeti kuruldu.

  Koalisyon hükümetinde çatırtı: Erken seçim

  Ancak aşırı sağcı PVV, AB ve bütçe konuları hakkında anlaşamayınca hükümetten desteğini çekti. Rutte, Kraliçe’ye istifasını sunmak zorunda kaldı. 1,5 yıl süren iktidarın ardından erken seçime gidildi.

  2012: Rutte yine Başbakan

  En çok oy olan iki parti Liberal Parti (VVD) (% 26,6) ile İşçi Partisi (PvdA) (% 24,9) arasında Mark Rutte’un Başbakanlığında, koalisyon hükümeti kuruldu. (5 Kasım 2012)

  2012’den bu yana görevden olan koalisyon hükümeti ekonomi bilançosunu iyileştirmeyi başardı ancak, bedelini ödeyen orta sınıf halk oldu.

  Avrupa yanlısı Mark Rutte, Geert Wilders ile koalisyon hükümeti kurmayacağının altını bir kez daha çizerek İslam karşıtı Wilders’in yerine getirmediği vaatlerini hatırlattı.

  Bekar olan siyasi lider Kalvinist Reform Protestan Kilisesi üyesi. Rutte aynı zamanda hala Lahey’deki bir lisede haftada iki saat ders vermeye devam ediyor.
 • liberal parti kalvinist reform protestan kilisesi üyesi rutte lahey ders veriyor nazi soykırım
daha fazla göster daha az göster

  Yorumlar (0)