Sıradaki
5
İptal
Oynatıcı yükleniyor...

Musul Harekâtı İkinci Gününde


 • 18 Ekim 2016, Salı - 09:27 tarihinde eklendi.
 • Kategori Haber

 • Musul Harekâtı İkinci Gününde

  VE PEŞMERGE AÇIKLADI: 24 SAATTE…

  Peşmerge güçleri harekâtın ilk saatlerinde üç koldan saldırarak, bazı köyleri e...
  Musul Harekâtı İkinci Gününde

  VE PEŞMERGE AÇIKLADI: 24 SAATTE…

  Peşmerge güçleri harekâtın ilk saatlerinde üç koldan saldırarak, bazı köyleri ele geçirdi. Dün akşam saatlerinde, 24 saat içerisinde 200 kilometrekare alanın ve dokuz köyün ele geçirilmesi dâhil en önemli hedeflerin gerçekleştirildiği açıklandı.

  Peşmerge Komutanlığı’ndan yapılan açıklamada, dün 20:00 itibarıyla Kürt bölgesinin başkenti olan Erbil kenti ile batısındaki Musul arasındaki 80 km’lik bölgenin “önemli bölümünü” ele geçirildiği belirtildi.

  Reuters’ın haberine göre; Peşmerge açıklamasında, koalisyon uçaklarının da Peşmerge operasyonuna destek olarak bölgedeki 15 IŞİD hedefini vurdukları ve ayrıca dört bomba yüklü aracın imha edildiği bildirildi.

  Öte yandan, Irak ordusu bugün sabah saatlerinde güneyden ilerleyerek, IŞİD hedeflerini topçu ateşine tutmaya başladı. Musul’un güney sınırına 40 kilometre mesafe kaldığı öğrenildi.

  Ordu güçleri Musul’un güneydoğusundaki Kayyara cephe hattından hareket ediyor.
  OPERASYONUN NE ZAMAN BİTECEĞİ MEÇHUL

  ABD öncüğünde IŞİD'e karşı gerçekleştirilen Doğal Kararlılık Operasyonu Komutanı Korgeneral Stephen Townsend, harekâta ilişkin açıklamasında dün şunları söylemişti:

  “Irak'ın ikinci büyük şehri Musul'u ele geçirme operasyonu muhtemelen haftalar sürecek. Belki de daha uzun. Bu, uzun ve zorlu bir savaş olacağını gösteriyor. Fakat Iraklılar bunun için hazırlandı ve biz de onları yanında duracağız.”

  ABD: AHLAK DIŞI TAKTİKLERE BAŞVURABİLİRLER

  Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest ise, operasyonların ne zaman sonuçlanacağına ilişkin herhangi bir zaman çizelgesinin bulunmadığı belirtti.

  Earnest, kentin örgüt için önemine dikkat çekerek, şöyle konuştu

  “Musul IŞİD için sembolik bir ehemmiyete sahipken onları buradaki yerlerinden etmek önemli bir stratejik oyun. Musul büyük bir şehir olduğu gibi IŞİD de son iki yıldır burayı savunmak için kazılar yapıyor. Şehri korumak için masum insanların hayatlarını tehlikeye atmakta tereddüt etmeyeceklerini biliyoruz. Kenti ellerinde tutmak için son derece ahlak dışı ve tehlikeli taktiklere başvurabilirler.”
 • Musul Harekâtı İkinci Gününde musul harekatı musul ikinci gün birinci gün 2 .gün 1.gün gününde
daha fazla göster daha az göster

  Yorumlar (0)