Sıradaki
5
İptal

İlk Terörle Mücadele Şehidimiz Süleyman Aydın ( Arşiv )


 • 11 Nisan 2017, Salı - 01:22 tarihinde eklendi.
 • Kategori Haber

 • Pkk'nın Şehit Ettiği İlk Mehmetçiği Biliyor musunuz?

  Resmi olarak PKK, hayatımıza 15 Ağustos 1984 gecesi girdi. Eruh'ta patlayan silahlar, Süleyman Ay...
  Pkk'nın Şehit Ettiği İlk Mehmetçiği Biliyor musunuz?

  Resmi olarak PKK, hayatımıza 15 Ağustos 1984 gecesi girdi. Eruh'ta patlayan silahlar, Süleyman Aydın isimli gencecik askerin canını aldı. Türkiye'nin terörle mücadele tarihi de o gün başladı.

  İlk şehit unutuldu

  Siirt'in Eruh ilçesinde 15 Ağustos 1984'te PKK'nın şehit ettiği ilk asker olan Süleyman Aydın'ın ailesi, "O, ülkesi için şehit oldu. Bizi en çok üzen, ilk şehit olmasına rağmen bayramda bile olsa yetkililerden kimsenin mezarını ziyaret etmemesi. Devlet bizi uzun zamandır unuttu" dedi.
  Eruh'ta 15 Ağustos günü nöbet tuttuğu sırada, teröristlerin saldırısına uğra***** 22 yaşında şehit düşen Aydın'ın, Erzincan'ın merkeze bağlı Mertekli Köyü'nde oturan ablası Gülizar (42) ve eniştesi Veli Aydın (44), "14 yıldır şehidimizin mezarı başında ağlayıp, katillerin ve elebaşları Apo'nun yakalanması için dua ediyorduk. Sonunda dualarımız kabul oldu" diye konuştu.
  Kardeşlerinin köydeki tek şehit olduğunu belirten Gülizar ve Veli Aydın, "Öldükten bir yıl sonra yetkililer onu unuttu. Bayramda bile olsa mezarını ziyaret etseler, acımız biraz azalırdı ama bizden başka kimse mezar başına gelmiyor, dua etmiyor" dedi.
  Her şehitle ilgili haberde aklına kardeşinin geldiğini anlatan Gülizar Aydın şunları söyledi:
  "Süleyman dört erkek kardeşin en küçüğüydü. Davul zurna eşliğinde askere gönderdik, kısa bir süre sonra ölüm haberi geldi. Yıkıldık. Babam acısına daha fazla dayanamayıp öldü. Annem ise köyümüzün her tarafı Süleyman'ın hatıralarıyla dolu olduğu için dayanamayıp İstanbul'a göç etti.
  Her sabah mezarının başına gidip Apo ve adamlarının, akıttıkları kanda boğulması için dua ediyordum. Sonunda dualarım kabul oldu. İnşallah bundan böyle başka kanlar akmaz, anaların bacıların yüreği yanmaz."
  Not=31-03-1993 tarihli milliyet gazetesinden alıntı.


  Tarih 19 Ağustos 1984. Hürriyet Gazetesi’ nin birinci sayfasında bir haber: Eruh’ ta jandarma komando er Süleyman Aydın şehit oldu. Siyah beyaz bir fotoğraf… Sadece Hürriyet’ te değil, o günün gazetelerinde de olayın hemen ardından Süleyman Aydın’ ın kimler tarafından şehit edildiğine ilişkin bilgiye yer verilmiyor. Yalnızca !” aşırı bir sol örgüt mensupları” ifadesi kullanılıyor. Çünkü Türkiye, henüz PKK adını duymamış.


  Yıl 1984 … Türkiye’ nin nüfusu 48 milyon. Kişi başına düşen milli gelir 1200 dolar… ülke tek kanallı televizyona sahip. Bilgisayar, internet yok… Cep telefonu bir yana , sabit telefon bile henüz yaygınlaşmamış. Kenan Evren Cumhurbaşkanı, Başbakan Turgut Özal.. 15 Ağustos gecesi şehit olduğunun haberi iki gün sonra gazetelerde yer alan Süleyman Aydın’ ın cenazesi Erzincan’ ın Mertekli Köyü’ nde toprağa verilirken, o günün Türkiye gündemi zam haberleriyle dolu… Cumhurbaşkanı Kenan Evren, altı Körfez ülkesine Türkiye’ de mülk edinme imkanı tanıyan kararnameyi onaylamış… Başbakan Turgut Özal , dört günlük yurt gezisine çıkarak, Kocaeli’ nde halka hitaben bir konuşma yapıp, Bilecik’ te küçük sanayi sitesinin temelini atmış.

  Bugünün Başbakanı Recep Tayip Erdoğan, yedek subay olarak yaptığı askerlik görevini bitireli o gün 1,5 yıl olmuş, Refah Partisi’ nin Beyoğlu İlçe Başkanlığı’ na da yeni seçilmiş. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Yargıtay üyeliğine seçileli 1 yılı birkaç ay geçmişti. Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt, 1984’ te Kuleli Askeri Lisesi Komutanlığı yapıyor.

  Daha sonra adı PKK olarak isimlendirilecek olan, terörün ilk şehidinin haberi geldiğinde Türkiye’ nin durumu böyleydi.


  Bu şehidin son şehit olmayacağı anlaşılmıştı. Türkiye, yeni bir istikrarsızlık dalgasının etkisine giriyordu. Kenan Evren, “ Başlarını ezeceğiz” şeklindeki sert açıklamalarını tekrarlıyordu. Türk Silahlı Kuvvetleri’ nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ ndeki operasyon fotoğrafları gazetelerin sürmanşetine çıkıyordu.

  Bugün, aradan geçen 23 yıl sonunda, Kenan Evren’ in “ Başını ezeceğiz” dediği terör devam ediyor. Bugün, yine o gün olduğu gibi anneler şehit olan çocukları için ağlamaya devam ediyor. 15 Ağustos 1984 ‘ te Eruh’ ta şehit olan Süleyman aydın’ ın, o zaman çocuğu olsaydı, bu gün 23 yaşında ve askerliğini bitirmiş olacaktı. Süleyman Aydın bekardı ama o gün terörle mücadelenin içinde. Terör can almaya devam ediyor, şehitlerimiz eksik olmuyor. Resmi olarak 23 yıldır iki kuşaktan da teröre kurban veriyor Türkiye…
 • İlk Terörle Mücadele Şehidimiz Süleyman Aydın haberler
daha fazla göster daha az göster

  Yorumlar (0)