Sıradaki
5
İptal

Brüksel'de Katalonya Krizini Çözmek İçin Diplomatik Görüşmeler Sürüyor


 • 19 Ekim 2017, Perşembe - 03:18 tarihinde eklendi.
 • Kategori Dünya

 • Brüksel’de Katalonya krizi ile ilgili diplomatik görüşmeler sürüyor. Madrid yönetiminin Katalonya’ya verdiği ültimatom birkaç saat sonra sona ere...
  Brüksel’de Katalonya krizi ile ilgili diplomatik görüşmeler sürüyor. Madrid yönetiminin Katalonya’ya verdiği ültimatom birkaç saat sonra sona erecek. İspanyol hükümeti Katalonya’nın özerklik statüsünü iptal edebileceğini belirtmişti. Brüksel’de temaslarda bulunan Katalonya Dışişleri Bakanı Raul Romeva şöyle konuştu:

  “Avrupa Birliği’nde siyasi tutuklular var. Katalonya’da yaşananlar bütün Avrupa Birliği ülkelerini, toplumu ve Avrupa Birliği ekonomisini etkileyecek. Avrupa Birliği’nin kredibilitesini de zedeleyecek.”

  Katalonya bağımsızlık taraftarı iki sivil toplum örgütü lideri, Madrid’deki ulusal mahkemenin kararıyla gözaltına alındı.

  Bu arada ana muhalefet lideri Pedro Sanchez de Avrupa Parlamentosu başkanı Antonio Tajani ve Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ile görüştü. Pedro Sanchez gözaltına alınan sivil toplum örgütü liderlerinin siyasi tutuklu olmadığını belirtti:

  “Kimi siyasetçiler yasalara uygmadıkları için hapiste bulunuyor.”

  Euronews muhabiri Ana Lazaro Brüksel’den bildiriyor:

  “Pedro Sanchez Brüksel ziyareti kapsamında Katalonya liderinin önünde iki seçenek bulunduğunu söyledi. Bağımsızlığı ilan etmeyeceğini kabullenmek veya erken seçime gitmek.”
 • brüksel AB katalonya
daha fazla göster daha az göster

  Yorumlar (0)