Sıradaki
5
İptal
Oynatıcı yükleniyor...

Neden Evlenmekten Korkarız


 • 5 Ocak 2018, Cuma - 09:30 tarihinde eklendi.
 • Kategori Bilim & Eğitim

 • Yaz geliyor. Yine sosyal medya gelinlikli profil fotosuna doyacak. Bu bile başlı başına evlenmekten korkma nedeni ama gelin biz diğer nedenlerine bakalım...
  Yaz geliyor. Yine sosyal medya gelinlikli profil fotosuna doyacak. Bu bile başlı başına evlenmekten korkma nedeni ama gelin biz diğer nedenlerine bakalım.
  Korku nedeni 1: “acaba özgürlüğüm kısıtlanacak mi?” Evliliği matrix gibi düşün. Ballar börekler, yengeler halalar. Çok güzel bir dünya illüzyonu. Ama aslında bir kapsülün içindesin. Seçim zamanı: mavi hap kırmızı hap. Şimdi çiftlerden ikisi de mavi hapı alıp matrix’e devam ederse hayat güzel, Kırmızı hapı alıp kendi özgürlüğünün peşine düşerse de hayat güzel. Ama biri mavi biri kırmızıyı seçerse o iş çağlayan adliyesi aile mahkemesinde bitiyor. Acı ama gerçek.
  Korku nedeni 2: “bu kadar sorumluluğun altından kalkabilecek miyim?”Bizim kuşağın en büyük özelliği sorunlardan kaçmak ama evlenince seni baya sorumluluk havuzuna atıyorlar.Ne zaman çocuk yapacaksınız? Ev satın aldınız mi? Bu sorumluluklara
  göğüs gerersen ne mutlu sana geremezsen yine Çağlayan Adliye yolu göründü. Korku nedeni 3: “acaba doğru kişi bu mu?” Evlilik teoride şu demek: “senin hayatında sadece bu var. Ölene kadar evet.” Böyle bakınca insanin üstüne kim bilir neler kaçırdım hissi çöküyor. Eskiden kafalar rahatmış. Ama şimdi sosyal medya Demokles'in Kılıcı gibi evliliklerin üzerinde. Öyle onun şifresini alarak, ortak hesap açarak filan da kurtulamazsınız ondan. Güvenin biraz birbirinize. Mark Prisilla Zuckerberg diye hesap var mi yok? İşe yarasa Facebook'u kuran adam ortak hesap açardı. Korku nedeni 4: “kim bilir ne kadara patlayacak?” Şimdi şurda anlaşalım. Evlilik pahalı bir zevk. Söz, nişan, kına, düğün. Bunların her birine ayrı mekan, yemek, kıyafet. Siteden ev tut, kredi çek al, evin eşyalarini komple yenile. Kuaföründen, pastayı getireninden, kapiyi açmayan çirkin ergene kadar herkese bahşiş. Yaz bunlari alt alta Excel’de dip totale bak bakalim evleniyor musun? Korku nedeni 5: “etrafta evlenip mutlu olan yok” onlar ilişkide “ya Evlenelim ya ayrilalim” levelina gelip evlenenler. Belli o ilişki sallanıyor. Sen bu denkleme bir de aileleri sokarsan o bina çöker. Enkazı da büyük olur valla.
 • nedenlerimiz
daha fazla göster daha az göster

  Yorumlar (0)