Sıradaki
5
İptal

AB'den Trump'a İran Çağrısı : Nükleer Anlaşmadan Çekilme


 • 12 Ocak 2018, Cuma - 16:58 tarihinde eklendi.
 • Kategori Son Haberler

 • Avrupa Birliği 3 büyük ülkesi Almanya , Fransa ve İngiltere'nin dış işleri bakanları ile AB dış politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini Brüks...
  Avrupa Birliği 3 büyük ülkesi Almanya , Fransa ve İngiltere'nin dış işleri bakanları ile AB dış politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini Brüksel'de İran dış işleri bakanı Muhammed Cevad Zarif ile görüştü. Üç bakan ve Mogherini görüşme sonrası düzenledikleri ortak basın toplantısında İran ile 2015 de yapılan nükleer anlaşmanın dünyayı daha güvenli kıldığını vurguladı. ABD yönetimine çağrıda bulundu. Donald Trump'tan nükleer anlaşmadan çekilmemesini istedi. ABD başkanı Donald Trump ekim ayında Tahran yönetimini anlaşmanın ruhunu uygun davranmamak ile suçlayarak nükleer anlaşmaya desteğini çekmişti. İran ise ABD'nin resmen anlaşmadan çekilmesi halinde ağır bir tepkiye hazırlandığını açıklamıştı.
  Peki Trump Ne İstiyor ?
  Trump ise nükleer anlaşma ile ilgili en önemli kusurlardan birinin İran'ın 2025 'ten sonra uranyum zenginleştirmesi önündeki engelin kaldırılması olduğunu söylüyor . ABD başkanı ayrıca Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun İran'daki askeri üslere de erişimi olmasını ve anlaşmanın İran'ın balistik füze programını da kapsamasını istiyor.
 • haber son dakika iran donald trump nükleer anlaşma
daha fazla göster daha az göster

  Yorumlar (0)