Sıradaki
5
İptal

Damla Sakızlı Muhallebi Tarifi Nişastalı Sade Sütlü Muhallebi


 • 18 Mayıs 2018, Cuma - 10:15 tarihinde eklendi.
 • Kategori Tatlılar

 • Pek çok çeşit muhallebi bulunduğundan biz muhallebi tarifimize sade diyoruz. Çünkü artık bu harika sütlü tatlının tepsilerde bisküvili halleri bil...
  Pek çok çeşit muhallebi bulunduğundan biz muhallebi tarifimize sade diyoruz. Çünkü artık bu harika sütlü tatlının tepsilerde bisküvili halleri bile yapılıyor. İçine kattığımız bol bol damla sakızı sayesinde harika bir lezzete sahip olan bu tatlının kıvamlı olabilmesi adına içine nişasta ilave ettik. Ayrıca bol bol süt kullandık ki çocuklarınız ve sevdikleriniz için çok daha besleyici bir tatlı haline gelsin. Muhallebimizin üzerini süslediğimiz ise her şeye lezzet katan toz tarçın ve damla çikolata. Tabi ki siz sakızlı muhallebinizi istediğiniz şekilde süsleyebilirsiniz bizimki sadece bir servis önerisi. Sizlere bu en basit haliyle sade sütlü muhallebi tarifini hazırlmamızın bir diğer sebebi ise bu tarifi kullanarak size birbirinden nefis sütlü muhallebili tatlı tarifleri hazırlayacak olmamız. Bisküvili muhallebi tatlıları, kadayıflı muhallebi tatlıları hepsini çok seveceksiniz! Biz ister muhallebili tatlılarda olsun ister bu haliyle sadece muhallebi olsun bu harika tatlıyı sütle yapmayı tercih ediyoruz. Çünkü vücudumuza şeker alırken mutlaka bunu besin değerleri yüksek bir besinle birlikte almamız gibi. Tabiki burada bahsettiğimiz besin günlük süt oluyor. Bir litre süt kullandığımız için gerçekten çocuklarınızın gelişimi için çok önemli. Aynı zamanda dört yemek kaşığı kakao ekleyerek bu nefis sade muhallebiyi bir anda kakaolu muhallebi haline getirebilirsiniz. İçinde bulunan damla sakızı için endişe etmenize gerek yok kakao ile de gayet lezzetli oluyor. Emininiz bu damla sakızlı muhallebimizde evinizde çocuklarınız için sık yaptığınız sütlü tatlılar arasına girecek. Şimdiden hepinize afiyet olsun şimdi geçelim bu nefis tatlı tarifinin aşamalı nasıl yapılır kısmına!
  1-İlk olarak sütümüzü tencereye alıyoruz fakat burada sütü tencereye alırken 1 litre sütümüzden bir bardak ayırıyoruz. Gelecek aşamalarda sebebini göreceksiniz. Ocağımızı orta ateşte açıp sütümüzü pişirmeye başlıyoruz.
  2-Hemen ardından sütümüze şekerimiz ve damla sakızını katıyoruz ve her dakika başı sütümüzü karıştırıyoruz ki altı tutmasın.
  3-Süt ısındıktan sonra yani yaklaşık 3 dakika sonra 2 yemek kaşığı tereyağımızı sütümüze ekliyoruz ve tekrar her dakika başı karıştırmaya devam ediyoruz.
  4-Şimdi sütümüz ocaktayken biz bu arada ayırdığımız bir bardak süt ile sakızlı muhallebimizin kıvam almasını ve lezzetlenmesini sağlayacak karışımı hazırlayalım. Bunun için nişasta ve pirinç ununu ayırdığımız bir bardak süt ile sulandırıp karıştıralım.
  5-Damla sakızı sütün içinde tamamen eridikten sonra dördünce aşamada hazırladığımız bu karışımı sütümüze ilave ediyoruz ve bu aşamadan sonra muhallebimizi sürekli yavaş yavaş çırpıyoruz. Koyulaşacağı için altı çok daha kolay tutacaktır.
  6-Son olarak muhallebimiz kıvamı tutar tutmaz kaselere daha sakızlı muhallebi kaynarken dolduruyoruz daha sonra üzeri kaymak tutacağından kaynarlığı gitmemesi gerekiyor. Afiyet olsun!
  Sakızlı Muhallebi Malzemeleri:
  1 litre süt
  2 yemek kaşığı mısır nişastası
  2 yemek kaşığı pirinç unu
  1 su bardağı şeker
  2 yemek kaşığı tereyağı
  2 gram damla sakızı
  Muhallebinin Üzerini süslemek için:
  Damla çikolata ve tarçın
 • Damla Sakızlı Muhallebi Tarifi Nişastalı Sade Sütlü Muhallebi tatlılar izle
daha fazla göster daha az göster

  Yorumlar (0)