Sıradaki
5
İptal
Oynatıcı yükleniyor...

Karnabahar Kızartması Tarifi


 • 23 Mayıs 2018, Çarşamba - 10:14 tarihinde eklendi.
 • Kategori Yemek Tarifleri

 • MALZEMELER

  1 orta boy karnabaharın yarısı,
  1 yumurta,
  3/4 çay bardağı süt,
  3 yemek kaşığı un,
  1 tatlı kaşığı tuz,
  1 silme çay kaşığı karabiber,
  K...
  MALZEMELER

  1 orta boy karnabaharın yarısı,
  1 yumurta,
  3/4 çay bardağı süt,
  3 yemek kaşığı un,
  1 tatlı kaşığı tuz,
  1 silme çay kaşığı karabiber,
  Kızartmak için sıvı yağ.


  ****************************

  Birçok kişinin karnabaharla ilgili olarak hemfikir olduğu bir şey varsa o da karnabaharın en lezzetli halinin Kızartması olduğudur. Her ne kadar ben buna katılmasam da ben de çok severim Karnabahar kızartmasını. Daha önce fırında Karnabahar kızartması tarifini paylaşmıştım zaten. Aslına bakarsanız çoğunlukla da o şekilde yaparım. Ama arada şeytana uyup bol yağda kızarttığım da oluyor. Ben yaparken sizinle de paylaşmasam olmazdı elbette tarifimi.

  Kızartmanın konusu açılmışken bir konuyu açıklığa kavuşturmak istiyorum. Köfte tariflerimde sık aldığım bir soru var. Köfteleri tamamen yağa gömmeden az yağda kızartsam olur mu? Soruş biçimlerinden anladığım kadarıyla “kızartmak” kelimesinin karşılığı fritöz tarzı kızartma. Bu yanılgıda olanlarınız varsa eğer burayı en dikkatli onlar okusun.

  Kızartma sadece malzemenizi bol yağın içine atıp çıkarma şeklinde olmaz. Tavada az yağlı veya tamamen yağsız ya da fırında da kızartma yapabilirsiniz. Kızartma kelimesi üzerinde birkaç saniye düşünürseniz eğer konu daha iyi yer edebilir. Kızarmaktan, yani kırmızıya dönmekten gelir kelime. Yağla ilgili herhangi bir iz taşımaz. Demek ki kızartma yapmak için yağa ihtiyacımız yok. Köfte, mücver gibi yemekleri tavada az yağda kızartabilirsiniz.

  Ancak bu tarifte olduğu gibi hamurla kaplanan malzemenin kızartıldığı tarifler az yağda kızartma için çok uygun değildir. Dışında akışkan bir kaplama malzemesi olduğu için bir tarafı kızarana kadar diğer tarafından malzemesi süzülüp akar, yağın içine damlarsa yanar, yağı karartır, yemeğinizin şekli düzgün olmaz, vs. Bunlardan daha da önemlisi hangisinin altı pişmişti, en son bunu mu çevirmiştim, aman bunun harcı süzüldü diye gereksiz bir strese sokar sizi.

  En güzeli küçük bir sos tenceresine bol yağ koyup malzemeler tamamen yağın içine girecek şekilde yağa atıp birkaç dakika sonra çıkarmaktır. Yağı sos tenceresine koymamızın nedeni tabanı dar olduğu için bu bol yağda kızartma işlemi için daha az yağ kullanabilecek olmamız. Belki geniş bir tencerede 2 seferde kızartabileceğim karnabaharları küçük tencerede 4-5 seferde kızartıyorum ama zaten kendimi suçlu hissede hissede yaptığım kızartmadan dolayı bir de o kadar yağ harcadım diye hayıflanmıyorum en azından.

  Afiyetle kalın…
 • Karnabahar Kızartması Tarifi yemek tarifleri izle
daha fazla göster daha az göster

  Yorumlar (0)